8.7 C
Pristina
E shtunë, 7 Nëntor, 2020

Botë COVID-19 Statistikat

Botë
49,615,347
Raste të konfirmuara
Updated on November 7, 2020 - 00:14 00:14
Botë
1,247,708
Vdejke
Updated on November 7, 2020 - 00:14 00:14
Botë
13,621,779
Raste Aktive
Updated on November 7, 2020 - 00:14 00:14

Abbott: Duhet t’i mbani përgjegjës qeveritarët e jo ambasadat për dukuritë negative në Kosovë

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka thënë se po punohet që të eliminohen dukuritë negative në Kosovë. Por se përfundimisht mbetet te vetë...

Flet Arsim Kajtazi: Si është të jesh piktor, gazetar e shkrimtar

Intervistoi: Selajdin Gashi Arsim Kajtazi është emër i njohur i artit shqiptar. Shkrimtar, gazetar e piktor, të gjitha këto profesione i ka bërë me përkushtim...

TË FUNDIT

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...

Anjesa Limani, 15-vjeçarja nga Lipjani – kampionia e sportit akrobatik “Cheerleading” që po ndjek rrugën e trajneres

Shumë talentë të rinj me prejardhje nga Kosova po shkëlqejnë në fusha të ndryshme nëpër shtete të  huaja. Një prej tyre është Anjesa Limani,...

Abbott: Duhet t’i mbani përgjegjës qeveritarët e jo ambasadat për dukuritë negative në Kosovë

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka thënë se po punohet që të eliminohen dukuritë negative në Kosovë. Por se përfundimisht mbetet te vetë...

Lajme

Plisi, një histori

Plisi ia jep shkëlqimin paraqitjes së shqiptarit. Në paqe e në luftë. Në zi e në festë. Është simboli i krenarisë personale e kombëtare. Bartësi...

Hapave – Selajdin Gashi

Hapave Të tu gjithnjë kam ecur Ku shputat tua linin gjurmo I sigurtë shkelja me nxitim Koha të mos na ikën; të na vijo pas Fjala jote e buto,...

Abbott: Duhet t’i mbani përgjegjës qeveritarët e jo ambasadat për dukuritë negative në Kosovë

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka thënë se po punohet që të eliminohen dukuritë negative në Kosovë. Por se përfundimisht mbetet te vetë...

Nis procesi për “Autostradën e Paqes” Prishtinë – Nish

Korporata Financiare për Zhvillim Ndërkombëtar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (DFC) ka nënshkruar letrat e interesit bashkë me Bankën për Eksport-Import (EXIM) për...

Flet Arsim Kajtazi: Si është të jesh piktor, gazetar e shkrimtar

Intervistoi: Selajdin Gashi Arsim Kajtazi është emër i njohur i artit shqiptar. Shkrimtar, gazetar e piktor, të gjitha këto profesione i ka bërë me përkushtim...

Kosova dhe Serbia me përdorim të përbashkët të Ujmanit

Në Marrëveshjen e nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë, sot në Washington, një prej pikave që janë pajtuar është edhe përdorimi i përbashkët i Ujmanit. “Të...

Ivanka Trump: Zgjidhje konflikti dekadash mes Kosovës dhe Serbisë

Vajza e presidentit amerikan Donald Trump, ka uruar për Marrëveshjen ekonomike të nënshkruar sot në Washington mes Kosovës dhe Serbisë. ”Urime Dondal Trump, Richard Grenell,...

Biden: Kosova duhet të jetë shtet i pavarur, jo pjesë e Serbisë

Kandidati demokrat për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, tha se Kosova duhet të jetë një shtet i pavarur, e jo pjesë e...

Kulturë

Njihuni me piktorin shqiptar, Ben Kamili: Si fillova të merrem me art dhe ngatërresat që m’i solli

Intervistoi: Selajdin Gashi Realizimi i një interviste me piktor nuk është aspak e lehtë. Arsyeja është se piktori më mirë shprehet me ngjyra se me...

MIDIS KAMYSË E KADARESË…

Studim krahasues i romanit "Shënimet e Gjon Nikollë Kazazit" të Jusuf Buxhovit me rastin e botimit në frëngjisht - "Qui resiste a la peste...

Shkodrës së shpejti i shtohet Muzeu Idromeno

Kolë Idromeno, autori i Xhokondës shqiptare, “Motra Tone”, lindi në Shkodër, më 15 gusht 1860. Duke përkujtuar këtë figurë mjaft interesante i cili la gjurmë...

Masat e reja përfshijnë edhe zgjatjen e orarit të gastronomisë deri në këtë orë

Në kuadër të rishqyrtimit të masave kundër koronavirusit pritet të merret vendimi edhe për zgjatjen e orarit të gastronomisë. Raportohet se orari i gastronomisë do...

Sport

Anjesa Limani, 15-vjeçarja nga Lipjani – kampionia e sportit akrobatik “Cheerleading” që po ndjek rrugën e trajneres

Shumë talentë të rinj me prejardhje nga Kosova po shkëlqejnë në fusha të ndryshme nëpër shtete të  huaja. Një prej tyre është Anjesa Limani,...

Plisi, një histori

Plisi ia jep shkëlqimin paraqitjes së shqiptarit. Në paqe e në luftë. Në zi e në festë. Është simboli i krenarisë personale e kombëtare. Bartësi...

Hapave – Selajdin Gashi

Hapave Të tu gjithnjë kam ecur Ku shputat tua linin gjurmo I sigurtë shkelja me nxitim Koha të mos na ikën; të na vijo pas Fjala jote e buto,...

Shëndetësi

Këto janë shenjat që tregojnë se mund ta keni kaluar Covid-19 pa e ditur

Të gjithë dëshirojmë të dijmë nëse e kemi kaluar apo jo Covid-19, madje shumë prej nesh dyshojmë se e kemi kaluar për shkak të...

Plisi, një histori

Plisi ia jep shkëlqimin paraqitjes së shqiptarit. Në paqe e në luftë. Në zi e në festë. Është simboli i krenarisë personale e kombëtare. Bartësi...

Hapave – Selajdin Gashi

Hapave Të tu gjithnjë kam ecur Ku shputat tua linin gjurmo I sigurtë shkelja me nxitim Koha të mos na ikën; të na vijo pas Fjala jote e buto,...

Opinione

Që askush të mos ndjehet vetëm…

Shkruan: Gjergj Meta Covid-19-shi duhet marrë seriozisht, jo vetëm pse vret dhe krijon probleme shëndetësore, por për pasojat që po shkakton në jetën e globit,...

Rrëfimi i deputetes Eliza Hoxha: Pas 10 ditësh në spital e mposhta koronavirusin

Deputetja e Kuvendit të Kosovës Eliza Hoxha është shëruar nga koronavirusi. Nëpërmjet një rrëfimi në llogarinë e saj në Facebook, ajo ka treguar përvojën...

Armata njeqindmijëshe e Ali Ahmetit Legjion Nderi i shqiptarëve

Nga Azgan Haklaj Historia na tregon se kombet e liderët e tyre të mëdhenj kanë ditur t'i shndërrojnë bastionet e tyre në qendra graviteti të...

“Nisin përplasjet Hoti-Thaçi, presidenti do të tentojë këtë gjë përmes njeriut të tij”

Opinionisti dhe njohësi i çështjeve politike Binak Maxharraj, ka komentuar emërimin e Skender Hysenit, në postin e koordinatorit për dialog. Ai e ka quajtur Hysenin...

Lifestyle

5 gjërat që mund të ju bëjnë të mos merrni një plagë në buzë

Nëse keni një grup flluskash të vogla rreth gojës ose buzëve, ka shumë mundësi të merreni me plagë të ftohta. Simptoma e parë është që...

Anita thotë se jeta nuk ka të bëjë me momente historike!

Anita Muçaj ka bërë paraqitjen e radhës në rrjetet sociale. Bashkëshortja e ish-kryeministrit të vendit, Ramush Haradinaj thotë se jeta nuk ka të bëjë me...

Ambasadori Held: Po e pi makiaton e fund të mrekullueshme, në Kosovë

Ambasadori gjerman, Christian Heldt, sot është larguar nga Kosova pasi ka përfunduar misionin e tij diplomatik. Heldti, ka postuar një fotografi në rrjetin social Twitter...

Shoferi me veturën kombi e bën ajrin në Prishtinë si në termocentral: Kaq mund të dënohet

Një veturë kombi me rimorkio, ka ndotur tej mase ajrin në Prishtinë, ku edhe është xhiruar duke liruar një sasi të madhe të tymit...