15.2 C
Pristina
E shtunë, 24 Tetor, 2020

5 gjërat që mund të ju bëjnë të mos merrni një plagë në buzë

Nëse keni një grup flluskash të vogla rreth gojës ose buzëve, ka shumë mundësi të merreni me plagë të ftohta.

Simptoma e parë është që të keni një njollë në gojën tuaj që digjet ose kruhet derisa të zhvillohet në një flluskë. Pika mund të bëhet e kuqe, e fryrë kur simptomat e para të ikin, transmeton lajmi.net.

Por para se të fillojmë me mënyrat e parandalimit, le të shohim se çfarë shkakton plagët e ftohta në radhë të parë.

Plagët e ftohura ose fshikëzat e etheve shkaktohen nga virusi HSV ose herpes simplex. Këto parazitë përshkojnë trupin tonë përmes gojës tonë ose një thyerje në lëkurë.

Por mund ta parandaloni që të mos ndodhë duke ndjekur këshillat më poshtë.

Rri larg nga të gjitha burimet e infektuara që mund t’ju japin plagë të ftohta. Ndërsa ju mund të besoni se këto fshikëza janë shkaktuar nga kontakti me njerëz të tjerë të infektuar, dijeni se mund të shkaktohen edhe vetë ethet.
5 Things That Can Keep You From Getting an Unpleasant Cold Sore on Your Lips
Kjo ndodh kur vuani nga të ftohtit, gripi, apo edhe stresi. Ju duhet të përpiqeni të qëndroni larg çdo faktori rreziku.
5 Things That Can Keep You From Getting an Unpleasant Cold Sore on Your Lips
Merrni masa parandaluese duke aplikuar balsame buzësh, kremra dielli, etj. Duke folur për nxitësit, gjithashtu mund t’i parandaloni duke aplikuar kremra dielli ose balsame buzësh me SPF 15 ose më të larta.
5 Things That Can Keep You From Getting an Unpleasant Cold Sore on Your Lips
Ndërsa aplikimi i akullit në zonat e prekura mund të ndihmojë në zvogëlimin e shqetësimit të shkaktuar nga plagët e ftohta, nuk do t’ju shërojë plotësisht nga ajo.
5. Ndonjëherë simptomat bëhen aq kokëfortë saqë asnjë nga mjetet juridike nuk duket se po funksionon.
5 Things That Can Keep You From Getting an Unpleasant Cold Sore on Your Lips
Nëse ky është rasti, duhet të konsultoheni me një mjek. Ata mund t’ju përshkruajnë ilaçet e nevojshme për t’ju çliruar nga simptomat e bezdisshme.

Kushtimi i vëmendjes ndaj këtyre masave parandaluese sigurisht që do të eliminojë simptomat e plagëve të ftohta.

Të fundit

Plisi, një histori

Plisi ia jep shkëlqimin paraqitjes së shqiptarit. Në paqe e në luftë. Në zi e në festë. Është simboli i krenarisë personale e kombëtare. Bartësi...

Hapave – Selajdin Gashi

Hapave Të tu gjithnjë kam ecur Ku shputat tua linin gjurmo I sigurtë shkelja me nxitim Koha të mos na ikën; të na vijo pas Fjala jote e buto,...

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...

Të tjera nga rubrika

Plisi, një histori

Plisi ia jep shkëlqimin paraqitjes së shqiptarit. Në paqe e në luftë. Në zi e në festë. Është simboli i krenarisë personale e kombëtare. Bartësi...

Hapave – Selajdin Gashi

Hapave Të tu gjithnjë kam ecur Ku shputat tua linin gjurmo I sigurtë shkelja me nxitim Koha të mos na ikën; të na vijo pas Fjala jote e buto,...

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...