13.4 C
Pristina
E mërkurë, 16 Qershor, 2021

Aktori kosovar kërkon liberalizimin e vizave vetëm për moshat 18 deri në 30 vjeç dhe ka një arsye për këtë

Çështja e liberalizimit të vizave mbetet ende një problem kyç në vendin tonë.

Dhe këtë së fundi e ka komentuar edhe aktori kosovar, Shkumbin Istrefi i cili mendon se në Kosovë vizat duhet t’iu liberalizohen vetëm moshave 18 deri 30 vjeç, shkruan Indeksonline.

Përmes postimit në Facebook, aktori tha se me parat që Evropa ka planifikuar t’i ndihmoj Kosovës, do të ishte më mirë që me ato të ndihmoheshin të rinjtë.

Ndërsa sipas tij, ata që janë mbi 30 vjeç, le të jetojë në vendin ku e kanë bërë të mjerë me plotë vetëdije.

Më poshtë postimi i tij i plotë:

“Evropa duhet me i liberalizu vizat per KS vec per moshat prej 18 – 30 vjeç, edhe me iu dhane leje pune, shkollim pa pare, leje qendrimi, ku t’kane qefe. Paret qe EU e ka ne plan me i ndihmu KS le t’i shpenzojne duke iu ndihmu te rinjve tane ende te paprishur.

E neve mbi 30 vjeç, me na lane me jetu ketu ku e kemi bo shkret me plot vetedije ne cdo sfere deri sa t’mbesim pa studenta, pa nxenesa, e t’i kthehemi shatit.

Vetem keshtu ka shprese qe gjeneratat e reja se paku me u eduku mire e me karakter te forte, e ndoshta ma vone me u kthy ketu (kur s’jemi ma na) e me shtyp susten e restart-it.

Të fundit

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Të tjera nga rubrika

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...