4.5 C
Pristina
E diel, 25 Prill, 2021

Bayerni, kampion i Evropës

Bayern Muencheni është fitues i Ligës së Kampionëve për edicionin 2019/2020. Bayerni të dielën në finale e mposhti Paris Saint-Germainin me rezultatin 1:0.

Golin e vetëm e shënoi Kingsley Coman në minutën e 59-të.

Për Bayernin është titulli i gjashtë i Evropës. Është barazuar për numrin e titujve me Liverpoolin. Milani ka shtatë tituj, kurse prinë bindshëm Real Madridi me 13 tituj të kampionit të Evropës për klube.

Finalja e së dielës ishte dinamike dhe me shumë raste shënimi. Ka pasur edhe momente tensioni. Parisi duhet të pret rast tjetër për të shpresuar në titullin e parë.

Ishte ky një edicion i vështirë i Ligës së Kampionëve i ndërprerë për kohë të gjatë për shkak të pandemisë. UEFA vendosi që faza finale të luhet në Lisbonë, ndërsa ka pasur ndeshje shumë interesante.

Bayerni ka pasur një edicion impresiv. Ka fituar më herët Bundesligën dhe Kupën e Gjermanisë. Fillimi i edicionit ishte i vështirë për Bayernin, por me ardhjen e Hansi Flick në postin e trajnerit, nisën sukseset.

Në Champions, Bayerni i ka fituar të gjitha 11 ndeshjet.

Të fundit

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Të tjera nga rubrika

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...