3.8 C
Pristina
E martë, 23 Shkurt, 2021

Ballina 2

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Origjina shqiptare sipas burimeve të vjetra dhe më të reja

Nga Abraham Gashi Çështja e origjinës së shqiptarëve ka qenë dhe mbetet temë kryesore në studimet e sotme në fushën e antropologjisë, gjuhësisë apo arkeologjisë,...
- Advertisement -

Biden: Kosova duhet të jetë shtet i pavarur, jo pjesë e Serbisë

Kandidati demokrat për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, tha se Kosova duhet të jetë një shtet i pavarur, e jo pjesë e...

Flet Jusuf Buxhovi: Historia e shtetit të Kosovës lidhet me Dardaninë antike

Intervistoi: Selajdin Gashi Shkrimtari dhe historiani, Jusuf Buxhovi, në një intervistë ekskluzive për Portali Shqip.de flet rreth preokupimeve të tij gazetareske, letrare dhe historiografike. Ai poashtu...

“Midwest Book Review”: “KOSOVA – VAZHDIMËSI E MBRETËRISË SË VJETËR TË DARDANISË”

Shtypi amerikan për "KOSOVËN" "Midwest Book Review": "KOSOVA - VAZHDIMËSI E MBRETËRISË SË VJETËR TË DARDANISË" Në vazhdën e interesimit gjithnjë e më të shtuar për...

Gjiganti shqiptar i rrjetës, pas tre vjetësh, rikthehet në folenë e vjetër

Xhavit KAJTAZI  Me skuadrën e elitës franceze fitoi titullin dhe Kupën e shtetit në edicionin 2018/2019, ndrësa shtegtoi në Olimpiakos duke u bërë figura qendrore...

Gruaja nga Skenderaj, me dy rekorde në Guinness: Synoj rekord të ri me flamurin e Kosovës

 Arbnora Fejza-Idrizi gruaja nga Skënderaj, dy herë me radhë ka hyrë në Librin e rekordeve (Guinness), por, artistja nuk do të ndalet me kaq. Ajo...

Bob Dole shpreh mirënjohje për bustin e ngritur në Prishtinë

Ish-senatori amerikan Bob Dole ka shprehur mirënjohjen për ngritjen e bustit të tij në Prishtinë, me rastin e 30-vjetorit të vizitës së tij në...

Sopranoja e njohur shqiptare hap shkollë muzike në Gjermani

E njohur shpesh si ‘motra e Elvana Gjatës’, sopranoja Migena Gjata ka arritur te krijojë një karrierë të suksesshme në Gjermani. E suksesin e saj...

Ky është delegacioni i Kosovës që do të marrë pjesë në takimin e Uashingtonit – EMRAT

Është kompletuar delegacioni i Kosovës që do të udhëtojë për takimin e shtatorit në Uashington. Në ekipin e kryeministrit Hoti do të jetë edhe nga...

Flet Don Lush Gjergji: Këto janë lidhjet mes Kuranit dhe Biblës

Intervistoi: Selajdin Gashi Intervistë ekskluzive e Don Lush Gjergjit për Portali Shqip.de "Bibla dhe Kurani kanë shumë elemente të përbashkëta, por edhe shumë dallime. Studiusit e...

Virusi Korona sfidë e rëndë për sportin e Kosovës: Kërkohet dora e shtetit

Virusi Korona zuri pisk, pa dallim, gjithë botën. Në këtë vazhdë ,të zitë e ullirit po heqin edhe veprimtaritë sportive. me muaj të tërë është në...
- Advertisement -

Lexo

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...
- Advertisement -

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...