4 C
Pristina
E shtunë, 31 Tetor, 2020

Ballina 2

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...

Anjesa Limani, 15-vjeçarja nga Lipjani – kampionia e sportit akrobatik “Cheerleading” që po ndjek rrugën e trajneres

Shumë talentë të rinj me prejardhje nga Kosova po shkëlqejnë në fusha të ndryshme nëpër shtete të  huaja. Një prej tyre është Anjesa Limani,...
- Advertisement -

Biden: Kosova duhet të jetë shtet i pavarur, jo pjesë e Serbisë

Kandidati demokrat për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, tha se Kosova duhet të jetë një shtet i pavarur, e jo pjesë e...

Flet Jusuf Buxhovi: Historia e shtetit të Kosovës lidhet me Dardaninë antike

Intervistoi: Selajdin Gashi Shkrimtari dhe historiani, Jusuf Buxhovi, në një intervistë ekskluzive për Portali Shqip.de flet rreth preokupimeve të tij gazetareske, letrare dhe historiografike. Ai poashtu...

“Midwest Book Review”: “KOSOVA – VAZHDIMËSI E MBRETËRISË SË VJETËR TË DARDANISË”

Shtypi amerikan për "KOSOVËN" "Midwest Book Review": "KOSOVA - VAZHDIMËSI E MBRETËRISË SË VJETËR TË DARDANISË" Në vazhdën e interesimit gjithnjë e më të shtuar për...

Gjiganti shqiptar i rrjetës, pas tre vjetësh, rikthehet në folenë e vjetër

Xhavit KAJTAZI  Me skuadrën e elitës franceze fitoi titullin dhe Kupën e shtetit në edicionin 2018/2019, ndrësa shtegtoi në Olimpiakos duke u bërë figura qendrore...

Gruaja nga Skenderaj, me dy rekorde në Guinness: Synoj rekord të ri me flamurin e Kosovës

 Arbnora Fejza-Idrizi gruaja nga Skënderaj, dy herë me radhë ka hyrë në Librin e rekordeve (Guinness), por, artistja nuk do të ndalet me kaq. Ajo...

Bob Dole shpreh mirënjohje për bustin e ngritur në Prishtinë

Ish-senatori amerikan Bob Dole ka shprehur mirënjohjen për ngritjen e bustit të tij në Prishtinë, me rastin e 30-vjetorit të vizitës së tij në...

Sopranoja e njohur shqiptare hap shkollë muzike në Gjermani

E njohur shpesh si ‘motra e Elvana Gjatës’, sopranoja Migena Gjata ka arritur te krijojë një karrierë të suksesshme në Gjermani. E suksesin e saj...

Ky është delegacioni i Kosovës që do të marrë pjesë në takimin e Uashingtonit – EMRAT

Është kompletuar delegacioni i Kosovës që do të udhëtojë për takimin e shtatorit në Uashington. Në ekipin e kryeministrit Hoti do të jetë edhe nga...

Flet Don Lush Gjergji: Këto janë lidhjet mes Kuranit dhe Biblës

Intervistoi: Selajdin Gashi Intervistë ekskluzive e Don Lush Gjergjit për Portali Shqip.de "Bibla dhe Kurani kanë shumë elemente të përbashkëta, por edhe shumë dallime. Studiusit e...

Virusi Korona sfidë e rëndë për sportin e Kosovës: Kërkohet dora e shtetit

Virusi Korona zuri pisk, pa dallim, gjithë botën. Në këtë vazhdë ,të zitë e ullirit po heqin edhe veprimtaritë sportive. me muaj të tërë është në...
- Advertisement -

Lexo

Plisi, një histori

Plisi ia jep shkëlqimin paraqitjes së shqiptarit. Në paqe e në luftë. Në zi e në festë. Është simboli i krenarisë personale e kombëtare. Bartësi...
- Advertisement -

Hapave – Selajdin Gashi

Hapave Të tu gjithnjë kam ecur Ku shputat tua linin gjurmo I sigurtë shkelja me nxitim Koha të mos na ikën; të na vijo pas Fjala jote e buto,...

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...