4 C
Pristina
E shtunë, 31 Tetor, 2020

BOTA

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...

Anjesa Limani, 15-vjeçarja nga Lipjani – kampionia e sportit akrobatik “Cheerleading” që po ndjek rrugën e trajneres

Shumë talentë të rinj me prejardhje nga Kosova po shkëlqejnë në fusha të ndryshme nëpër shtete të  huaja. Një prej tyre është Anjesa Limani,...
- Advertisement -

E gjunjëzoi botën me coronavirus, ndërsa ekonomia e Kinës lulëzon

Në kohën kur ekonomia e pjesës tjetër të botës mori një goditje të fortë prej koronavirusit të nisur prej saj, Kina vetë ka shënuar...

Vaksina kundër Covidit-19, në Britani, jep shenja pozitive

Një vaksinë kundër koronavirusit që po zhvillohet në Britani po tregon shenja pozitive që mund të funksionojë pasi provat zbuluan se pjesëmarrësit po krijojnë...

Rasti më i pazakontë: Historia e djaloshit që infektoj edhe 1 mijë persona të tjerë me COVID-19

Për muaj të tërë ai ishte anonim, por tani Prasad Dinesh, i lidhur nga autoritetet e Sri Lankan me gati gjysmën e më shumë...

“U hodh nga varka për të notuar, s’u kthye më”, zhduket aktorja e njohur

Aktorja Naya Riveria mendohet se ka vdekur ditën e sotme pasi djali i saj 4-vjeçar u gjet i vetëm në një varkë, në Kaliforni. Aktorja...

Mbërrijnë aeroplanmbajtëset amerikane, Kina i quan “tigra prej letre”

Për herë të parë në gjashtë vite, dy anije luftarake amerikane kanë mbërritur në Detin e Kinës Jugore, një formë e rritjes së presionit...
- Advertisement -

Lexo

Plisi, një histori

Plisi ia jep shkëlqimin paraqitjes së shqiptarit. Në paqe e në luftë. Në zi e në festë. Është simboli i krenarisë personale e kombëtare. Bartësi...
- Advertisement -

Hapave – Selajdin Gashi

Hapave Të tu gjithnjë kam ecur Ku shputat tua linin gjurmo I sigurtë shkelja me nxitim Koha të mos na ikën; të na vijo pas Fjala jote e buto,...

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...