4 C
Pristina
E shtunë, 31 Tetor, 2020

Ballina

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...

Anjesa Limani, 15-vjeçarja nga Lipjani – kampionia e sportit akrobatik “Cheerleading” që po ndjek rrugën e trajneres

Shumë talentë të rinj me prejardhje nga Kosova po shkëlqejnë në fusha të ndryshme nëpër shtete të  huaja. Një prej tyre është Anjesa Limani,...
- Advertisement -

Reporterët e luftës – miti dhe realteti i një profesioni

Shkrimi i Martin Gerner Rreth Autorit Martin Gerner Martin Gerner raporton si autor i pavarur dhe gazetar i fotografive që nga viti 2001 nga rajonet e luftës...

O’Brien: Angazhimi i Hotit dhe Vuçiqit në dialog sjell përfitime për Kosovën e Serbinë

Robert O’Brien, këshilltar për Siguri Kombëtare, përmes një postimi në Twitter ka thënë se angazhimi i liderëve të Kosovës dhe Serbisë në dialog sjell...

Shtëpia e Bardhë: Takimi Kosovë-Serbi, për çështje ekonomike – SHBA nuk ka plan sekret

Një këshilltar i posaçëm i Presidentit Donald Trump tha të martën se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë këtë javë do të përqendrohen tek zhvillimi...

Më pak martesa gjatë pandemisë në Kosovë, por edhe më pak shkurorëzime

Pandemia COVID-19 e cila ka prekur mbarë botën, këtë vit ua prishi planet edhe shumë çifteve të cilët kishin vendosur të kurorëzojnë dashurinë e...

Berat Arifi nga Lipjani, kandidat për asamblist në zgjedhjet komunale në Gjermani

22-vjeçari nga Lipjani garon në zgjedhjet komunale që do të mbahen në Gelsenkierchen të Gjeramanisë. Ai është duke studiuar shkenca politike në Universitetin e Dusiburg...

Von Cramon: Presidenca gjermane duhet të bëjë më shumë për heqjen e vizave për Kosovën

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka njoftuar se ka marrë përgjigje nga sekretari i shtetit të Gjermanisë lidhur me liberalizimin...

Qeveria Hoti ende pa “ZË” (zëdhënës)

Kryeministri Avdullah Hoti e ka gojën plotë transparencë, por qeveria e tij edhe pse gati po i bën 100 ditë ende nuk ka emëruar...

Tri marrëveshjet ekonomike Kosovë – Serbi që pritet të arrihen në Uashington

Tri letrat e qëllimit të mirë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për linjën ajrore, hekurudhore dhe autostradën pritet të bëhen marrëveshje në takimin e shtatorit...

Ideja e Lutës për shkëmbim territoresh – kur kundërshtohet edhe nga vet serbët e Kosovës

Ideja e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, është rikthyer si temë diskutimi pas deklaratave te fundit nga kryetari i komunës së Gjilanit,...

Stuhitë para 2 shtatorit: Karaçeva, rruga Deçan-Plavë, Leposaviçi me 17 katunde…

Ndërsa më 2 shtator do të takohen në SHBA, kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, para këtij takimi...
- Advertisement -

Lexo

Plisi, një histori

Plisi ia jep shkëlqimin paraqitjes së shqiptarit. Në paqe e në luftë. Në zi e në festë. Është simboli i krenarisë personale e kombëtare. Bartësi...
- Advertisement -

Hapave – Selajdin Gashi

Hapave Të tu gjithnjë kam ecur Ku shputat tua linin gjurmo I sigurtë shkelja me nxitim Koha të mos na ikën; të na vijo pas Fjala jote e buto,...

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...