6 C
Pristina
E premte, 23 Tetor, 2020

LAJME

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...

Anjesa Limani, 15-vjeçarja nga Lipjani – kampionia e sportit akrobatik “Cheerleading” që po ndjek rrugën e trajneres

Shumë talentë të rinj me prejardhje nga Kosova po shkëlqejnë në fusha të ndryshme nëpër shtete të  huaja. Një prej tyre është Anjesa Limani,...
- Advertisement -

Kosova dhe Serbia me përdorim të përbashkët të Ujmanit

Në Marrëveshjen e nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë, sot në Washington, një prej pikave që janë pajtuar është edhe përdorimi i përbashkët i Ujmanit. “Të...

Ivanka Trump: Zgjidhje konflikti dekadash mes Kosovës dhe Serbisë

Vajza e presidentit amerikan Donald Trump, ka uruar për Marrëveshjen ekonomike të nënshkruar sot në Washington mes Kosovës dhe Serbisë. ”Urime Dondal Trump, Richard Grenell,...

Biden: Kosova duhet të jetë shtet i pavarur, jo pjesë e Serbisë

Kandidati demokrat për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, tha se Kosova duhet të jetë një shtet i pavarur, e jo pjesë e...

Marrëveshja Kosovë-Serbi në shqip (DOKUMENT)

Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar Marrëveshje ekonomike me ndërmjetësimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shtëpinë e Bardhë në Washington. Më poshtë, gjeni të...

Flet Jusuf Buxhovi: Historia e shtetit të Kosovës lidhet me Dardaninë antike

Intervistoi: Selajdin Gashi Shkrimtari dhe historiani, Jusuf Buxhovi, në një intervistë ekskluzive për Portali Shqip.de flet rreth preokupimeve të tij gazetareske, letrare dhe historiografike. Ai poashtu...

O’Brien: Kosova e Serbia tashmë kanë bërë progres

Këshilltari për siguri shtetërore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Robert O’Brien, ka thënë se Kosova dhe Serbia kanë bërë përparime në dialogun mes...

Reporterët e luftës – miti dhe realteti i një profesioni

Shkrimi i Martin Gerner Rreth Autorit Martin Gerner Martin Gerner raporton si autor i pavarur dhe gazetar i fotografive që nga viti 2001 nga rajonet e luftës...

O’Brien: Angazhimi i Hotit dhe Vuçiqit në dialog sjell përfitime për Kosovën e Serbinë

Robert O’Brien, këshilltar për Siguri Kombëtare, përmes një postimi në Twitter ka thënë se angazhimi i liderëve të Kosovës dhe Serbisë në dialog sjell...

Shtëpia e Bardhë: Takimi Kosovë-Serbi, për çështje ekonomike – SHBA nuk ka plan sekret

Një këshilltar i posaçëm i Presidentit Donald Trump tha të martën se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë këtë javë do të përqendrohen tek zhvillimi...

Më pak martesa gjatë pandemisë në Kosovë, por edhe më pak shkurorëzime

Pandemia COVID-19 e cila ka prekur mbarë botën, këtë vit ua prishi planet edhe shumë çifteve të cilët kishin vendosur të kurorëzojnë dashurinë e...
- Advertisement -

Lexo

Plisi, një histori

Plisi ia jep shkëlqimin paraqitjes së shqiptarit. Në paqe e në luftë. Në zi e në festë. Është simboli i krenarisë personale e kombëtare. Bartësi...
- Advertisement -

Hapave – Selajdin Gashi

Hapave Të tu gjithnjë kam ecur Ku shputat tua linin gjurmo I sigurtë shkelja me nxitim Koha të mos na ikën; të na vijo pas Fjala jote e buto,...

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...