15.2 C
Pristina
E martë, 20 Tetor, 2020

SHËNDETËSI

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...

Anjesa Limani, 15-vjeçarja nga Lipjani – kampionia e sportit akrobatik “Cheerleading” që po ndjek rrugën e trajneres

Shumë talentë të rinj me prejardhje nga Kosova po shkëlqejnë në fusha të ndryshme nëpër shtete të  huaja. Një prej tyre është Anjesa Limani,...
- Advertisement -

5 infermiere, pa asnjë kompensim u bashkohen mantelbardhëve, në Pejë, për ta luftuar Covidin-19

Në kohën kur qytetarët e Republikës së Kosovës po ballafaqohen me pandeminë COVID-19, mantelbardhët ka më shumë se pesë muaj që po qëndrojnë në...

Rekord i zi 241 raste të reja me covid-19

Njoftimi i plotë nga IKSHP: Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 419 mostra...

Arsyeja e rëndësishme se pse nuk duhet ta ulni kurrë maskën në mjekër

Maskat janë bërë të detyrueshme në ambientet e mbyllura në vendin tonë që nga 15 korriku, si një masë për të parandaluar përhapjen e...

Ministria e Shëndetësisë: Mos bini pre e publikimit të “recetave” për COVID-19

Një “recetë” e publikuar dje në rrejtët sociale kinse për trajtimin e personave të prekur me COVID-19, është shpërndarë me të madhe nga shumë...

Vaksina kundër Covidit-19, në Britani, jep shenja pozitive

Një vaksinë kundër koronavirusit që po zhvillohet në Britani po tregon shenja pozitive që mund të funksionojë pasi provat zbuluan se pjesëmarrësit po krijojnë...

Vaksina për COVID-19 e zhvilluar nga firma amerikane Moderna hyn në fazën përfundimtare të testimit

Firma bioteknike amerikane Moderna tha të martën se do të hyjë në fazën e fundit të provave njerëzore për vaksinën e saj për COVID-19,...

Shkencëtarët britanikë tregojnë se a mund të infektohemi dy herë nga coronavirusi

Një studim i ri së fundmi ka treguar se imuniteti ndaj virusit mund të jetë afatshkurtër, gjerësisht nga pacientët të cilët u shëruan nga...

Pamje të rënda brenda Klinikës Infektive, aty ku po trajtohen pacientët e infektuar me COVID-19

Kosova po shënon ditëve të fundit rritjen më të madhe të numrit të të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusi i ri. Ekipi i...

Alarmon FSSHK: Situata me COVID-19 ka dalë jashtë kontrollit, Kosova po bëhet Wuhan i Ballkanit

Federata e Sindikatave e Shëndetësisë së Kosovës, ka apeluar te qytetarët e vendit që të dëgjojnë vetëm këshillat e profesionistëve shëndetësorë dhe IKSHPK-së, e...

Kur bërtitni, mundësia e përhapjes së koronavirusit është më e madhe sipas shkenctarëve

Më shumë se shtatë muaj pasi u zbulua për herë të parë koronavirusi i ri, shkencëtarët dhe ekspertët e shëndetit ende po përpiqen të...
- Advertisement -

Lexo

Plisi, një histori

Plisi ia jep shkëlqimin paraqitjes së shqiptarit. Në paqe e në luftë. Në zi e në festë. Është simboli i krenarisë personale e kombëtare. Bartësi...
- Advertisement -

Hapave – Selajdin Gashi

Hapave Të tu gjithnjë kam ecur Ku shputat tua linin gjurmo I sigurtë shkelja me nxitim Koha të mos na ikën; të na vijo pas Fjala jote e buto,...

Salih Mustafa, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj 3 të parët të arrestuar nga Specialja

Gjykata Speciale ka nisur arrestimet në Kosovë. Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Salih Mustafa është personi i parë i arrestuar nga Specialja. Ai u arrestua ditën...

Flet Shkurte Fejza: Është ndezur drita e kuqe për muzikën popullore, po luftohet pamëshirshëm nga diankë dhe injorantë

Emri dhe zëri i saj është i njohur në gjithë shqiptarinë. Me të drejtë quhet bilbili i këngës shqipe. Me zërin e saj dhe...