17.4 C
Pristina
E martë, 23 Shkurt, 2021

SHËNDETËSI

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Origjina shqiptare sipas burimeve të vjetra dhe më të reja

Nga Abraham Gashi Çështja e origjinës së shqiptarëve ka qenë dhe mbetet temë kryesore në studimet e sotme në fushën e antropologjisë, gjuhësisë apo arkeologjisë,...
- Advertisement -

5 infermiere, pa asnjë kompensim u bashkohen mantelbardhëve, në Pejë, për ta luftuar Covidin-19

Në kohën kur qytetarët e Republikës së Kosovës po ballafaqohen me pandeminë COVID-19, mantelbardhët ka më shumë se pesë muaj që po qëndrojnë në...

Rekord i zi 241 raste të reja me covid-19

Njoftimi i plotë nga IKSHP: Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 419 mostra...

Arsyeja e rëndësishme se pse nuk duhet ta ulni kurrë maskën në mjekër

Maskat janë bërë të detyrueshme në ambientet e mbyllura në vendin tonë që nga 15 korriku, si një masë për të parandaluar përhapjen e...

Ministria e Shëndetësisë: Mos bini pre e publikimit të “recetave” për COVID-19

Një “recetë” e publikuar dje në rrejtët sociale kinse për trajtimin e personave të prekur me COVID-19, është shpërndarë me të madhe nga shumë...

Vaksina kundër Covidit-19, në Britani, jep shenja pozitive

Një vaksinë kundër koronavirusit që po zhvillohet në Britani po tregon shenja pozitive që mund të funksionojë pasi provat zbuluan se pjesëmarrësit po krijojnë...

Vaksina për COVID-19 e zhvilluar nga firma amerikane Moderna hyn në fazën përfundimtare të testimit

Firma bioteknike amerikane Moderna tha të martën se do të hyjë në fazën e fundit të provave njerëzore për vaksinën e saj për COVID-19,...

Shkencëtarët britanikë tregojnë se a mund të infektohemi dy herë nga coronavirusi

Një studim i ri së fundmi ka treguar se imuniteti ndaj virusit mund të jetë afatshkurtër, gjerësisht nga pacientët të cilët u shëruan nga...

Pamje të rënda brenda Klinikës Infektive, aty ku po trajtohen pacientët e infektuar me COVID-19

Kosova po shënon ditëve të fundit rritjen më të madhe të numrit të të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusi i ri. Ekipi i...

Alarmon FSSHK: Situata me COVID-19 ka dalë jashtë kontrollit, Kosova po bëhet Wuhan i Ballkanit

Federata e Sindikatave e Shëndetësisë së Kosovës, ka apeluar te qytetarët e vendit që të dëgjojnë vetëm këshillat e profesionistëve shëndetësorë dhe IKSHPK-së, e...

Kur bërtitni, mundësia e përhapjes së koronavirusit është më e madhe sipas shkenctarëve

Më shumë se shtatë muaj pasi u zbulua për herë të parë koronavirusi i ri, shkencëtarët dhe ekspertët e shëndetit ende po përpiqen të...
- Advertisement -

Lexo

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...
- Advertisement -

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...