3.8 C
Pristina
E martë, 23 Shkurt, 2021

TË NDRYSHME

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Origjina shqiptare sipas burimeve të vjetra dhe më të reja

Nga Abraham Gashi Çështja e origjinës së shqiptarëve ka qenë dhe mbetet temë kryesore në studimet e sotme në fushën e antropologjisë, gjuhësisë apo arkeologjisë,...
- Advertisement -

Foto e rrallë! Kulla e Azem Bejtës, e djegur nga serbët në vitin 1924

FMimags.net për herë të parë publikon fotografafinë e kullës së Azem Bejtë – Galica, e djegur nga serbët, në vitin 1924 gjatë luftimëve të...

Gëzim Muriq realizon shtatoren e Ibrahim Rugovës, pritet të vendoset në Istog

Skulptori i njohur, Gëzim Muriqi, i cili njihet për realizimin e shtatoreve të figurave të njohura historike shqiptare, ka paralajmëruar se është në përfundim...

E pazakontë, kapet peshku i rrallë me dhëmbë dhe buzë si të njeriut

Një peshkatar adoleshent nga Malajzia ka kapur një peshk shumë të çuditshëm dhe foton e kësaj krijese e ka postuar një rrjetet sociale, e...

A krijojnë pacientët imunitet ndaj koronavirusit për 17 vjet? Ja zbulimi i ri i shkencëtarëve

Disa shkencëtarë kanë zbuluar se pacientët me SARS kanë ende në trup qeliza imune që luftojnë sëmundjen. SARS është një lloj koronavirusi i ngjashëm me...

Në lu ftë me koronavirusin, ja ar ma më e mirë për të forcuar imunitetin sipas ekspertëve

Ekspertët e Shëndetësisë rekomandojnë dietën ushqimore mesdhetare ku duhet të mbizotërojë vitamina c. Specialistët e Shëndetësisë rekomandojnë që në totalin ditor të ushqimit, duhet të...

Fjeti me 7 djem/ 22-vjecarja sh òkohet kur zgjohet në mëngjes, çfarë gjeti në trup

Një vajzë 22-vjeçare ka kaluar një natë të çmèndur me mikeshat e saj në ishullin spanjoll të Magaluf. Ngjarja ndodhi në korrik të vitit...

Jeta pas COVID-19/ Ekspertët dalin me paralajmëronin e fortë: Përgatituni, asgjë nuk do të jetë si më parë

Asgjë nuk do të jetë më si më parë. Askush nuk mund ta thotë se sa do të zgjasë ky normalitet i ri, por...

Shqiptari i bën një dhuratë të veçantë Merkel-it për ditëlindjen e 66-të

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, sot ka festuar ditëlindjen e 66-të. Për Gruan e Hekurt, një qytetar nga Suhareka, ka një dhuratë të veçantë, shkruan Reporteri.net. Rilind...

1 sekond, bëni testin që tregon nëse maska juaj është efektive

Mosvendosja e maskës në ambiente publike dhe të mbipopulluara dënohet me gjobë prej 2,000 lekësh dhe në të njëjtën kohë rrezikon me dhjetëra njerëz...

“S’ka rini as pus, krejt kanë qejf me dal me ec e kërkush s’i pastron barin e therrat” – thotë i moshuari me kosë...

Drejtori i Shëndetësisë në komunën e Vushtrrisë, Sylejman Meholli, ka shpërndarë disa fotografi të babait të tij dhe një fragment të shkurtër të dialogut...
- Advertisement -

Lexo

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...
- Advertisement -

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...