2.8 C
Pristina
E premte, 22 Janar, 2021

Daut Haradinaj Hotit: Trajtoje seriozisht partnerin e koalicionit

Deputeti i AAK’së, Daut Haradinaj, ka thënë se nuk ka asnjë telashe në mes të partnerëve të koalicionit sa i përket bashkëqeverisjes, por vetëm ka thënë se kërkesa e hapur e AAK’së është që në dialog të përfshihen Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

E kemi një shqetësim sepse dialogu s’ka prodhuar asgjë të mirë tash e 15 vjet pa prezencën e SHBA’së.

Nuk guxon që të rrëshqitet në dialog teknik.

Një marrëveshje pa prezencën e SHBA’së është e pa zbatueshme. Asnjë keqkuptim në bashkëqeverisje nuk e kemi, por është kërkesë që SHBA’ja të jetë në tryezën e dialogut”, ka thënë Haradinaj.

Ai ka thënë se BE’ja është aleat i Kosovës por besimi i Kosovës është tek SHBA’të.

“BE’në e kemi aleat por besimin e kemi në SHBA”, ka shtuar Haradinaj.

Në fund ai ka kërkuar nga Hoti që edhe të trajtojë seriozisht partnerët e koalicionit, duke ia përmendur faktin që Selim Selimin nuk e kishte marrë brenda në takimin me Vuçiqin.

Të fundit

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Origjina shqiptare sipas burimeve të vjetra dhe më të reja

Nga Abraham Gashi Çështja e origjinës së shqiptarëve ka qenë dhe mbetet temë kryesore në studimet e sotme në fushën e antropologjisë, gjuhësisë apo arkeologjisë,...

Shqiptarët e Zvicrës, në mes të integrimit dhe diskriminimit

Numër i madh i publikimeve në mediat dhe portalet shqiptare për të arriturat individuale të shqiptarëve në Zvicër në fushat e ndryshme të jetës...

Vaksinat e para anti-Covid në Kosovë në fund të janarit, kontingjenti tjetër në shkurt

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë sot të ditur se janë siguruar 500 mijë vaksina antiCOVID-19 nga Pfizer. Telegrafi mëson se vaksinat...

Të tjera nga rubrika

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Origjina shqiptare sipas burimeve të vjetra dhe më të reja

Nga Abraham Gashi Çështja e origjinës së shqiptarëve ka qenë dhe mbetet temë kryesore në studimet e sotme në fushën e antropologjisë, gjuhësisë apo arkeologjisë,...

Shqiptarët e Zvicrës, në mes të integrimit dhe diskriminimit

Numër i madh i publikimeve në mediat dhe portalet shqiptare për të arriturat individuale të shqiptarëve në Zvicër në fushat e ndryshme të jetës...

Vaksinat e para anti-Covid në Kosovë në fund të janarit, kontingjenti tjetër në shkurt

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë sot të ditur se janë siguruar 500 mijë vaksina antiCOVID-19 nga Pfizer. Telegrafi mëson se vaksinat...