2.8 C
Pristina
E premte, 22 Janar, 2021

Hoti i kundërpërgjigjet Haradinajt dhe Limajt: Nuk lejoj asnjë ndërhyrje në autorizime e mija

Kryeministri Avdullah Hoti, iu është kundërpërgjigjur me gjuhën e njëjtë kryetarit të AAK’së, Ramush Haradinajt dhe kreut të Nismas, Fatmir Limaj për çështjen e dialogut me Serbinë.

Hoti ka shkruar se nuk lejon asnjë ndërhyrje në autorizimet e tija si kryeministër të cilat i garantohen me Kushtetutën e Kosovës.

Ai ka thënë se qasja refuzuese nga Qeveritë e Kosovës në të kaluarën e kanë izoluar shtetin nga miqtë ndërkombëtare, kryeministri po ashtu thotë se shtëpia nuk mbahet pa miq.

Kujtojmë se dje Haradinaj dhe Limaj kishin kritikuar Hotin se ai nuk i ka pyetur për emërimin e Skender Hysenit si Koordinator për Dialog, madje ata kanë thënë se nëse kryeministri i vendit vazhdon kështu pa bashkëpunuar me ta si partnerë të koalicionit shumë shpejt do ta humb përkrahjen dhe besimin.

Postimi i plotë nga Hoti:

Dialogu nuk ka alternativë. Por, dialogu teknik ka përfunduar. Tani Kosova ka nisur dialogun për njohje reciproke, dhe sot në Bruksel fillon draftimi i kësaj marrëveshje.

Qasja refuzuese ndaj dialogut dhe ndaj miqve tanë në të kaluarën e afërt na ka izoluar. Shtëpia nuk mbahet pa miq.

Kosova ka një Kryeministër që po i ushtron autorizimet kushtetuese pa lejuar asnjë ndërhyrje në ato autorizime, por duke e koordinuar agjendën e shtetërore të Kosovës me bartësit e institucioneve, me partnerët e koalicionit dhe me opozitën, si dhe duke e mbajtur plotësisht të informuar publikun e gjerë.

Të fundit

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Origjina shqiptare sipas burimeve të vjetra dhe më të reja

Nga Abraham Gashi Çështja e origjinës së shqiptarëve ka qenë dhe mbetet temë kryesore në studimet e sotme në fushën e antropologjisë, gjuhësisë apo arkeologjisë,...

Shqiptarët e Zvicrës, në mes të integrimit dhe diskriminimit

Numër i madh i publikimeve në mediat dhe portalet shqiptare për të arriturat individuale të shqiptarëve në Zvicër në fushat e ndryshme të jetës...

Vaksinat e para anti-Covid në Kosovë në fund të janarit, kontingjenti tjetër në shkurt

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë sot të ditur se janë siguruar 500 mijë vaksina antiCOVID-19 nga Pfizer. Telegrafi mëson se vaksinat...

Të tjera nga rubrika

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Origjina shqiptare sipas burimeve të vjetra dhe më të reja

Nga Abraham Gashi Çështja e origjinës së shqiptarëve ka qenë dhe mbetet temë kryesore në studimet e sotme në fushën e antropologjisë, gjuhësisë apo arkeologjisë,...

Shqiptarët e Zvicrës, në mes të integrimit dhe diskriminimit

Numër i madh i publikimeve në mediat dhe portalet shqiptare për të arriturat individuale të shqiptarëve në Zvicër në fushat e ndryshme të jetës...

Vaksinat e para anti-Covid në Kosovë në fund të janarit, kontingjenti tjetër në shkurt

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë sot të ditur se janë siguruar 500 mijë vaksina antiCOVID-19 nga Pfizer. Telegrafi mëson se vaksinat...