5.7 C
Pristina
E hënë, 26 Prill, 2021

Mbi 5 mijë kroatë çmenden pas shqiptarit të Kosovës! A e njohin këtë njeri në Kosovë!?

Në Zagreb është emër i madh dhe në gjuhën kroate shkruan: “E kemi mbretin tonë”. Është fjala për legjendën e futbollit të Kosovës, Kujtim Shala, ish futbollist i Dinamos së Zagrebit në periudhën 1989-1991.

Periudha trevjeçare e tij ka qenë sikur bombë dhe mbahet mend sot e asaj dite nga tifozët e zjarrtë kroatë përkatësisht të Dinamos së madhe, “Bad Blue Boys”-BBB.

Shala karrierën e nisi në Lirinë e Prizrenit, shtegtoi në Partizan të Beogradit dhe nga periudha 1984 e deri në vitin 1988 ka luajtur për gjeneratën artë të Prishtinës, pastaj në Dinamo për të shtegtuar në klubet franceze e gjermane.

Në videon rreth 15 minuta, mund ta shikoni se kush vërtet është Shala në Zagreb dhe si çohen në këmbë mbi 5 mijë shikues në sallë dhe e brohorasin emrin e tij.

Kjo ka ndodhur në vitin e kaluar dhe edhe sot është ky respekt i çmendur i kroatëve për të.

Shala në Kosovë nuk është askushi dhe madje aq që bëhet hesap kur vjen në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë.

Duket sikur me qenë një lojtar i ligave të nivelit më të ultë, jo se ka luajtur në klube të mëdha.
Çudi se jo mahi, “a e njohin këtë njeri në Kosovë”!?

Të fundit

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Të tjera nga rubrika

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...