2.8 C
Pristina
E premte, 22 Janar, 2021

Mediat botërore shkruajnë për kthimin e Thaçit në Kosovë: E quajnë pritje madhështore

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është rikthyer dje nga Haga në Kosovës pas intervistimit nga Gjykatën Speciale.

Pritja e Thaçit në Kosovë u bë në mënyrë të veçantë në kufirin me Shqipërinë, ku qindra qytetarë kishin dalur ta presin nën moton “Mirë se vjen President” dhe “Të gjithë në pritje të heroit dhe paqes”.

E kjo pritje bëri jehonë të madhe edhe tek mediet ndërkombëtare, ku kanë shkuar për pritjen e Thaçit nga qytetarët dhe e kanë cilësuar si madhështore.

New York Times, Washington Post, Abc News, AP press dhe shumë media të tjera prestigjioze shkruajnë që turma të mëdha njerëzish që kishin dalë për ta mirëpritur Thaçin dhe në mbështetje të luftës së UÇK’së për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

Më poshtë keni disa foto nga raportimi i tyre.

Të fundit

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Origjina shqiptare sipas burimeve të vjetra dhe më të reja

Nga Abraham Gashi Çështja e origjinës së shqiptarëve ka qenë dhe mbetet temë kryesore në studimet e sotme në fushën e antropologjisë, gjuhësisë apo arkeologjisë,...

Shqiptarët e Zvicrës, në mes të integrimit dhe diskriminimit

Numër i madh i publikimeve në mediat dhe portalet shqiptare për të arriturat individuale të shqiptarëve në Zvicër në fushat e ndryshme të jetës...

Vaksinat e para anti-Covid në Kosovë në fund të janarit, kontingjenti tjetër në shkurt

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë sot të ditur se janë siguruar 500 mijë vaksina antiCOVID-19 nga Pfizer. Telegrafi mëson se vaksinat...

Të tjera nga rubrika

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Origjina shqiptare sipas burimeve të vjetra dhe më të reja

Nga Abraham Gashi Çështja e origjinës së shqiptarëve ka qenë dhe mbetet temë kryesore në studimet e sotme në fushën e antropologjisë, gjuhësisë apo arkeologjisë,...

Shqiptarët e Zvicrës, në mes të integrimit dhe diskriminimit

Numër i madh i publikimeve në mediat dhe portalet shqiptare për të arriturat individuale të shqiptarëve në Zvicër në fushat e ndryshme të jetës...

Vaksinat e para anti-Covid në Kosovë në fund të janarit, kontingjenti tjetër në shkurt

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë sot të ditur se janë siguruar 500 mijë vaksina antiCOVID-19 nga Pfizer. Telegrafi mëson se vaksinat...