19 C
Pristina
E premte, 7 Maj, 2021

Pas vdekjes së nënës, Ilir Shaqiri shkruan vargje prekës për më të shtrenjtën

Javë më parë ndërroj jetë nëna e këngëtarit dhe tekst shkruesit Ilir Shaqiri.

Pas ikjes së saj, Iliri u shpreh se ndjehej bosh pa të dhe kështu mori të shkruaj disa vargje dedikuar më të shtrenjtave nëna, transmeton Indeksonline.

Poezia dedikuar nënës mban titullin “JETËDHËNËSJA IME”, Iliri u shpreh se kujtime si këto dhe të ngjashme, domosdo kanë bijtë dhe bijat e nënave të gjeneratës sime kudo në truallin arbëror.

Më poshtë poezia e plotë:

Të dashur miq!Ndër vite jam përpjekur, që krijimtarinë time muzikore e letrare ta përshkoi fryma e dashurisë së…

Posted by Ilir Shaqiri on Friday, 24 July 2020

Të fundit

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...

Të tjera nga rubrika

AH, KJO MITROVICA

(Satirë politike) Kjo Europa plakë n’mes të Mitrovicës Ç’na e la për sherr kambën e Krajlicës, Kush e mbolli mitin kujt i ra ndërmend Bela mes Ballkanit si...

PSE DO TË VOTOJ KUNDËR TEJE ?

Do të votojë kundër teje që nuk e mbajte premtimin. Do të votoj kundër teje se theve besimin. Do të votojë kundër teje se...

Katerdralja e pishtarëve dhe humanistëve kombëtarë

Katedralja Nëna Terezë në Prishtinë nuk është vetëm fetare. Është simbol i kujtesës, i dokumentimit të qenjes sonë kombëtare. Simbol i lashtësisë, zhvillimit, mbijetesës, rilindjes....

Mërgatë e dashur, a jeni gati?

Shkruan: Arbër Paçarizi Mërgatë e dashur, a jeni gati? Nga nesër të gjithë ju që nuk mund të vini në Kosovë mund të aplikoni për tu...